Čo prokrastinácia dala #2

Napokon po takmer troch týždňoch (keď ten čas tak letí…), ale predsa sa dnes opäť podelím o rôzne zaujímavé, vtipné a nevšedné veci, na ktoré som v uplynulých dňoch narazil, keď som úspešne prokrastinoval.

Hneď niekoľko hodín po uverejnení predošlého článku „série“ som narazil na video, ktoré prezentuje výsledky veľmi zaujímavého  výskumu. Výskum, na ktorom s MIT spolupracovali okrem iného aj spoločnosti Microsoft a Adobe ukazuje, ako je možné len pomocou vibrácií zachytených kamerou reprodukovať aj zvuk. Celý výskum, ktorý skôr pripomína tému zo sci-fi románu, sa pochopiteľne uskutočňoval pomocou špecializovaných kamier, takže odpočúvanie mobilom sa, aspoň zatiaľ, nekoná. V každom prípade ide o mimoriadne zaujímavý výsledok. Podrobnejšie o tom informoval napr. aj portál DSL.sk.

Ak ste ešte stále tu a tento článok ste nezatvorili, možno vás zaujme iný článok pojednávajúci o zdanlivo banálnej veci, akou je práve zatváranie okien, či rôznych iných prvkov grafických rozhraní v počítači. Symbol krížika, ktorý dnes v drvivej väčšine prípadov indikuje takúto možnosť, má totiž za sebou celkom dlhú a zaujímavú históriu. Tí, ktorí zažili časy Windowsov od ich najstarších verzií, či iných OS prítomných v tej dobe (ja sa priznám, že moje skúsenosti začínajú až s Windowsom 95 🙂 ), zrejme budú vedieť, že práve až 95-ka bola prvá verzia, ktorá prišla s tlačidlom x pre účely zatvárania okien. Tých ostatných možno zaujme spomínaný článok (anglicky), ktorý „dejiny“ vývoja tohto grafického prvku približuje.

Berlín, Londýn, Madrid, Moskva, Paríž, … Asi každý človek, ktorý si s geografiou aspoň občas podá ruku, vie bez problémov vymenovať hlavné, resp. najväčšie (čo je v drvivej väčšine prípadov to isté) mestá všetkých európskych štátov. Osviežujúcou zmenou môže byť pohľad na zoznam druhých najväčších miest jednotlivých európskych štátov. Okrem pekných fotografií táto zbierka poukazuje na jeden zaujímavý fakt – často prítomný centralizmus z hľadiska hlavných miest, ktorý je v mnohých európskych štátoch prítomný. Ja osobne by som si nikdy netipol, že také Francúzsko či Poľsko majú len jedno mesto s viac než 800 tisíc obyvateľmi. Keď som už pri fotkách a mestách – narazil som aj na iné, hrozivo vyzerajúce fotografie zachýtavajúce sýrsky Homs. Zábery z prostredia (kedysi) tretieho najväčšieho mesta štátu, v ktorom už vyše troch rokov zúri vojna, ukazujú, ako sa kedysi pekné mesto môže zmeniť na neobývateľné ruiny.

Od fotografií k videám. Ak vám výšky robia rovnako „dobre“ ako mne, tak na toto video ukazujúce výstup na Šanghajskú vežu bez istenia možno ani nebudete zvedaví. Aj keď je už nejaký ten rok zatienený svojím väčším bratom z Dubaja, predsa len ide stále o druhý najvyšší mrakodrap na svete a, no… Posúďte sami. 🙂 Naopak, úsmev na tvári vyvolávajú tieto hyperaktívne škrečky v kolese. Mačka sa svojím headshotom ale nechce nechať zahanbiť. Vlastne už keď som pri zvieratách, videli ste už dôkaz, že psy vedia hovoriť? 😀 A že aj stretnutie so žirafou nemusí dopadnuť najlepšie, dokladuje tento krátky gif.

Oh, a aby som nezabudol, hry nie sú len pre tých najmladších.

Všimol si niekto ten plynulý prechod k humornejšej stránke? Ak áno, tak som rád, pretože tie smiešne veci som si nechal na koniec. Najprv tu máme 18 diagramov a nápisov pre tých menej chápavých, aby mali život o čosi jednoduchší. Iná zbierka obrázkov pobaví hráčov. Najmä tých, ktorí už rovnako ako ja akosi prestali vnímať, že skok z 50-metrovej budovy do kôpky sena uprostred ulice nie je úplne kóšer.

Nakoniec ešte trochu programátorského humoru. Ako nás vidia „normálni ľudia“ a ako vidíme my ich? Často takto. Odlišné spôsoby reakcie na určité udalosti sú zrejme dôvodom, prečo tomu tak je. Alebo iné, textové vysvetlenie: „Keď nejaký kúsok techniky vyzerá, že sa opravil sám od seba, bežný človek je rád a teší sa. IT-čkár sa začne obávať.“ 🙂

Tak opäť o nejaké dva týždne.

Richard Filipčík

Absolvent informatiky na FIIT STU, (už len občasný) hráč počítačových hier, fanúšik histórie. Na tomto blogu je možné nájsť blbosti každého druhu, občas sa však možno zadarí aj niečo užitočné. Viac informácií možno nájsť na stránke O mne.