O mne

Ahoj, vitaj na mojom skromnom blogu. V prvom rade chcem vyjadriť radosť z toho, že si sa rozhodol/rozhodla obetovať svoj drahocenný čas mojej osobe. Čo ťa k tomu viedlo? Ak chceš, môžeš mi nechať nejakú spätnú väzbu na richard(at)filipcik.sk, budem rád. Ak si sa sem dostal(a) iba náhodou, nasledujúce riadky by ti mali poskytnúť akú-takú predstavu o mne.

Som ešte stále pomerne čerstvým absolventom Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, kde sa mi aj s Innosovou pomocou podarilo v roku 2016 úspešne ukončiť inžiniersky stupeň štúdia. Aj keď som študoval v Bratislave, pochádzam presne z opačného konca našej peknej krajiny, z malej nemenovanej dedinky blízko Michaloviec. Východ Slovenska mi veľmi prirástol k srdcu, preto som sa po ukončení školy rozhodol vrátiť naspäť, a tak momentálne pracujem v Košiciach ako softvérový inžinier.

Napriek tomu, že som študoval odbor, ktorý sa v súčasnosti vyplatí aj finančne, vidina mešca plného Bitcoinov nebola tým, čo ma k informatike priviedlo. S počítačom som sa prvýkrát stretol keď som mal zhruba 7 až 8 rokov, u nás doma sa prvá mašinka ocitla, keď som bol žiakom tretieho ročníka na ZŠ. Aj keď boli moji rodičia spočiatku trošku nešťastní, že tak drahý stroj, ktorý mal slúžiť na vzdelávanie, sa stal veľmi rýchlo zábavným centrom, napokon som sa predsa len dopracoval aj k niečomu inému ako hraniu Caesara. Nižšie sa nachádza dlhší text písaný kurzívou, kde trochu detailnejšie opíšem ako som sa k programovaniu a tvorbe webstránok dostal. Môžeš ho však kľudne preskočiť.

K programovaniu som sa, možno trochu netradične, dostal cez tvorbu webových stránok. K nej som sa dostal vďaka kamarátovi ešte na základnej škole a na svojej úplne prvej stránke som začal pracovať na Silvestra v roku 2004. Dátum je presný, overil som si to z vlastných zdrojov. 🙂 Stránka bola venovaná mojím vtedy obľúbeným počítačovým hrám a jej výzor a stavba odpovedala mojím vtedajším znalostiam HTML/CSS a skúsenostiam s tvorbou webstránok. Hostoval som na serveri ic.cz. Stránke som sa venoval len sporadicky, no pomaly sa blížil zlomový moment. Necelý rok po spustení stránky, v decembri 2005, som začal pripravovať fanstránku stratégie Rome: Total War, ktorú som v ten istý rok začal hrať a nesmierne ma očarila.

Netrvalo dlho a stránka sa ocitla na internete, opäť na IC-čku. Ako to už býva, aby sa človek zlepšoval a napredoval, potrebuje nejakú motiváciu. Občas premýšľam, či by som sa dostal tam, kde teraz som, keby môj kamarát a spolužiak (ktorý sa tomu, mimochodom, tiež venuje dodnes a výsledok jeho práce možno vidieť napríklad aj na tejto adrese) nezačal v tých časoch pracovať na stránke o tej istej hre ako ja, a medzi nami by nezačali „preteky“ o to, kto dosiahne vyššiu návštevnosť, bude mať krajšiu grafiku, či zaujímavejšie „featury“ na svojej stránke. V každom prípade to bola motivácia ako hrom (vďaka, Tomáš 😉 ), z príležitosti sa stala pravidelnosť a ja som na svojej stránke začal naozaj poctivo pracovať. Postupne sa pretransformovala do fanstránky celej Total War série a možno aj vďaka tomu som sa v máji 2006 dostal pod krídla vtedy značne populárneho portálu vokr.com, ktorý podporoval i viacero fanstránok iných hier a herných sérií.

Stránka tak dostala „boost“ v podobe kvalitnejšieho technického zázemia a väčšej propagácie a pomaličky sa dostávala do popredia „česko-slovenskej“ Total War scény. Blížili sa časy, na ktoré dnes spomínam so silnou nostalgiou. S nárastom obsahu i frekvencie aktualizácií sa však udržovanie statickej stránky stávalo čoraz zložitejším. Tu sa ukázala sila kolektívu, ktorého som sa na vokr.com stal súčasťou, a na prelome rokov 2006 a 2007 (opäť ten december, žeby osud?) sa v zdrojových kódoch stránky ocitli prvé PHP scripty, ktoré umožnili jednoduché skladanie stránky z viacerých „kúskov“, a teda jednoduchšie udržiavanie celého projektu. Je však nutné dodať, že v týchto časoch som ešte o programovaní ako takom nemal ani potuchy a s touto „prerábkou“ mi pomohol môj kolega z vokr.com tímu (ak to, PVD, náhodou čítaš, tak ťa srdečne pozdravujem 🙂 ).

Tu sa už pomaly dostávam k tomu, ako som si vlastne prvýkrát podal ruku s programovacím jazykom. V júni 2007 som končil základnú školu a s príchodom letných prázdnin som sa viac začal zaujímať o tie zvláštne anglické slovíčka uzavrené medzi znaky <?php a ?>. Počas tých dvoch mesiacov som sa toho naučil a vyskúšal dosť na to, aby som moju stránku mohol posunúť opäť na vyšší level. Keďže sa však zhruba v tej istej dobe začal na jednotlivé, dovtedy dosť nesúrodé, fanstránky portálu vokr.com nasadzovať jednotný redakčný systém, pomaly sa končila doba môjho experimentovania s fanstránkou a od „kódenia“ sa to dostalo viac k písaniu.

Mňa však programovanie v PHP dosť nadchlo, a aj preto sa neodvratne blížil koniec doposiaľ najkrajšieho obdobia môjho „webovo aktívneho“ života. Opäť začiatkom roka (2008) som opustil tím vokr.com a koncom prvého ročníka na gymnáziu som začal pracovať na mojom vlastnom projekte, venovanom opäť hrám, pre ktorý som si začal písať svoj vlastný redakčný systém v jazyku PHP. 11. novembra 2008 sa začala éra môjho doposiaľ najrozsiahlejšieho projektu. GameWizard.sk mal v čase svojho najväčšieho rozmachu 7-8 vlastných herných fanstránok a niekoľko stovák návštev denne. Aj keď globálne išlo o projekt malých rozmerov, získal som skúsenosti s riadením vlastnej redakcie a drvivá väčšina mojich súčasných znalostí z vývoja webstránok pochádza práve z tohto obdobia. Samotný GameWizard po troch rokoch činnosti pre viaceré dôvody skončil, no oficiálne k nemu ešte možno rátať ročnú epizódu WikiGames.eu (august 2012 – august 2013), čo bola reinkarnácia GameWizardu, ale už bez fanstránok, s menším dôrazom na novinky a väčším na databázu hier a ďalšie sekcie, ktoré boli v predošlých rokoch skôr „experimentálou“ súčasťou. S väčšími projektami som však počas štúdia pre nedostatok času postupne prestal. Posledným takýmto projektom hodným spomienky sa tak stala databáza citátov Quotecase.net, ktorá fungovala v rokoch 2014 až 2016.

Okrem programovania a vecí s tým spojenými si veľmi rád zahrám aj dobrú počítačovú hru. „Dobrá hra“ je relatívny pojem, preto radšej priamo uvediem, že najradšej mám strategický žáner (Total War séria – moja srdcovka, Stronghold, Caesar, Supreme Commander a mnoho, mnoho ďalších), no nepohŕdnem ani dobrým RPGčkom (Gothic séria, ďalšia srdcovka), či FPS (schválne, koľko dnešných fanúšikov Battlefieldu pozná Battlefield 1942, teda najstarší, a podľa mňa aj najvydarenejší diel?). Počas vysokoškolských čias, keď som sa už nemohol flákať toľko, ako kedysi, som prepadol aj čaru indie hier. 🙂 Ak máš vlastný účet na Steame, kľudne si ma pridaj.

Aj keď ma od informatiky ako takej už nedostane asi nič, z predmetov v škole som mal vždy v obľube dejepis, a hoci sa jej už momentálne nemôžem príliš venovať, históriu mám stále veľmi rád. Keď je leto a som práve doma, možnosti povoziť sa na bicykli nepoviem nie, rovnako nikdy neodmietnem dobrú knihu (fantasy, sci-fi, či historicky ladené knihy, no neodmietnem ani iné žánre). Pozerám aj filmy, no veľmi sporadicky. A najmä nie v televízii. Rád si tiež pozriem hokejové či futbalové zápasy našich reprezentácií, a pretože fandím naozaj zo srdca, tak vydržím sledovať aj vtedy, keď iní už nadávajúc prepínajú kanál. 🙂

Pôvodne som túto stránku plánoval trochu kratšiu, ale trochu sa mi to vymklo z rúk. Ak si ju teda dočítal(a) až do konca, tak ti gratulujem, máš hrubú predstavu o tom čo som, kto som, prečo som tu a možno aj kde by som raz chcel byť.