Čo prokrastinácia dala #3

Dobre, na prokrastináciu v skutočnosti nie je v poslednej dobe čas (ďakujem, FIIT). Už len fakt, že článok s poradovým číslom tri publikujem asi rok po dvojke, hovorí za všetko. Pár zaujímavých odkazov som za tú dobu však predsa len nazhromaždil a bola by škoda sa o ne nepodeliť. V skutočnosti tento článok prepisujem už asi tretíštvrtýkrát a množstvo neaktuálnych vecí som odtiaľ medzičasom povyhadzoval, ten zvyšok už som ale odhodlaný konečne dopísať. 🙂

Zo sveta IT

Začnem skutočne staršou správou, ktorá ale mohla niekomu ujsť. Tých zopár našincov aktívnych na Twitteri by totiž mohol zaujímať štatistický portál (ak to takto honosne môžem nazvať), ktorý Twitter spustil koncom minuloročného augusta. Twitter Analytics ponúka rôzne zaujímavé štatistiky týkajúce sa vášho účtu, od tých klasických ako sú pohlavie a krajina vašich „followerov“ či percentuálny nárast/pokles návštev vášho profilu a počtu vašich followerov až po tie zaujímavejšie, ako napríklad ich záujmové oblasti alebo vaše najpopulárnejšie tweety v rámci jednotlivých mesiacov (merané cez impressions, teda počet zobrazení na nástenkách followerov). Priznám sa, nemám ich naštudované detailnejšie, no všimol som si, že sa web od mojej poslednej návštevy značne zmenil, teda Twitter ho zjavne priebežne vylepšuje. Pre ľudí, ktorí sa radi rýpu v dátach, je to ideálne miesto na efektívne zabitie času.

Aby som prešiel ďalej, nižšie prikladám video vhodné najmä pre fanúšikov Excelu a/alebo Minecraftu. Že čo majú tieto dve zjavne nesúvisiace veci spoločné? Nuž, v Exceli som už videl vytvorené všeličo, zjednodušená implementácia Minecraftu však asi jednoznačne vyhráva.

A na záver tejto časti – neviem na čo presne to je dobré, ale sekvencie znázorňujúce priemernú farbu každého snímku vo filme vyzerajú zaujímavo, tak prečo sa o ne nepodeliť tiež.

Z histórie

Ďalší odkaz poteší skôr milovníkov histórie, najmä tej z obdobia druhej svetovej vojny. Kolekcia 900 fotografií rozdelená na 20 tématických častí patrí medzi tie najúchvatnejšie, aké som doposiaľ videl. Všetky fotografie, mimochodom v slušnej kvalite a pomerne vysokom rozlíšení, sú sprevádzané doplňujúcim textom, vďaka čomu je pozadie konfliktu v jeho mnohých etapách, frontoch a životných situáciách, ktoré priniesol, približené veľmi pútavou formou. Pri histórii ešte chvíľu zostanem pohľadom na mapu znázorňujúcu straty na životoch jednotlivých krajín počas 1. svetovej vojny v pomere k ich celkovej populácii. Čím tmavšia farba, tým vyššie straty. Vysoké straty na strane Sovietskeho zväzu, Poľska, Juhoslávie, Grécka, ale i Nemecka v 2. svetovej vojne sú pomerne známa vec, ani jedna z týchto krajín však nedosiahla také obrovské straty ako Srbsko, ktoré v 1. svetovej vojne stratilo takmer rovnú štvrtinu svojej populácie.

Popri chvíľkovom pátraní po týchto číslach som však narazil na ešte ohromujúcejšie (bohužiaľ, v negatívnom zmysle slova) číslo, ktoré sa týka Paraguaja. Táto juhoamerická krajina sa v druhej polovici 60. rokov 19. storočia ocitla v konflikte hneď s trojicou krajín – Brazíliou, Argentínou a Uruguajom a aj keď sa jednotlivé odhady odlišujú, všetky vyzerajú rovnako devastujúco. Napr. podľa článku portálu The Economist stratil Paraguaj vo vojne 60 % svojej populácie a až neuveriteľných 90 % všetkých mužov, ktorí v krajine žili (rovnaké čísla uvádza aj Wikipédia). Ďalší odhad uvádza, že po vojne ostalo v Paraguaji na žive iba 29 tisíc mužov starších ako 15 rokov (pred vypuknutím vojny mal Paraguaj cca 1,3 mil. obyvateľov). Krajina sa navyše z tohto konfilktu očividne nespamätala ani po vyše storočí, keď podľa Wikipédie pred vojnou patrila medzi najvyspelejšie štáty Južnej Ameriky a dnes je, naopak, v asi všetkých relevantných ukazovateľoch na chvoste.

Zaujímavosti zo sveta (a vesmíru)

Keď som sa už v predošlej časti zastavil pri fotografiách, medzi uloženými odkazmi som narazil aj na túto sadu fotografií, ktorá zachytáva známe sochy na Veľkonočnom ostrove, no z trochu nevšedného uhla pohľadu. Aj keď je to vraj už dávno známy fakt, veľa ľudí (vrátane mňa) netuší, že spomínané sochy nemajú iba hlavy, ale aj celé telo. Väčšina z nich ho však má zahrabané do zeme.

Milovníkov vesmíru a ľudí nenávidiacich neporiadok môže zaujať web stuffin.space, ktorý je vlastne takou interaktívnou simuláciou neporiadku na obežnej dráhe našej planéty. Faktom totiž je, že každý takýto kúsok potenciálne ohrozujúci satelity, či ISS krúžiacu okolo Zeme, musí byť dôsledne zmapovaný, aby sa bolo možné vyhnúť prípadným zrážkam.

Chvíľu som váhal, do ktorej časti zaradiť mapu znázorňujúcu internetovú populáciu v jednotlivých krajinách sveta. Veľkosti krajín sú na nej preškálované podľa počtu obyvateľov, ktorí v danej krajine pristupujú na internet (podľa popisu jeden šesťuholník predstavuje približne 470 tisíc ľudí) a zafarbenie vyjadruje percentuálny podiel tejto internetovej populácie k celkovej populácii danej krajiny (čím viac dočervena je krajina zafarbená, tým je ten podiel vyšší). Malý postreh – Slovensko by sme na základe tohto pohľadu mohli v podstate zaradiť medzi svetových lídrov.

Humor

Nemám vôbec v úmysle vysmievať sa z miery ovládania cudzieho jazyka inými ľudmi, ja na tom napokon tiež nie som nijako úžasne. Každopádne súčasný taliansky premiér v niektorých svojich prejavoch naozaj boduje (obzvlášť tých starších, v súčasnosti je už na tom možno lepšie) a najmä úžasné titulky pri jednom z jeho prejavov ešte na pozícii talianskeho ministra zahraničných vecí ma nútia rozosmiať sa vždy, keď si to video pozriem. 🙂

No a napokon, bez nejakej snahy politizovať, ale aj titulky v poslednom dnešnom videu, ktoré mierne upravujú pôvodné slová neznámych džihádistov, stoja za to.

Zvládol som to! Uvedomujem si, že dnešný článok neponúka práve najväčšie množstvo materiálu na prokrastinovanie, no nerád nechávam veci dokončené a 8 mesiacov starý nedopísaný článok mi nedával spávať. Nuž a hádam aspoň niekomu pomôžem zabiť zopár desiatok minúť a udržať ho v tej nechuti vrátiť sa k štúdiu, alebo k práci. 🙂

Richard Filipčík

Absolvent informatiky na FIIT STU, (už len občasný) hráč počítačových hier, fanúšik histórie. Na tomto blogu je možné nájsť blbosti každého druhu, občas sa však možno zadarí aj niečo užitočné. Viac informácií možno nájsť na stránke O mne.