Pol sezóny za nami

Ani sa mi to nechce veriť, no od zhrnutia uplynulej sezóny prešli už dva mesiace. To okrem iného znamená, že FK Basawa má za sebou už polovicu novej, 26. sezóny. Ako sa nám za tú dobu darilo dnes stručne zhrniem v tomto článku.

Začnem tým menej dôležitým. Na konci uplynulej sezóny sme si za hlavný cieľ v tej nasledujúcej stanovili postup do III. ligy. Národný ligový pohár ako i FA International Cup nás teda zaujímal menej, aj keď sme sa samozrejme pokúšali o pekné výsledky i v týchto súťažiach. To sa nám viac-menej darilo najmä v ligovom pohári. Po dvoch vysokých výhrach 0-4 a 0-6 sme sa pomerne hladko dostali medzi 256 najlepších slovenských klubov a do ďalšieho zápasu nám žreb „dohodil“ tiež zdolateľného súpera. Premiérový postup medzi najlepšiu 128-čku sa však napokon nekonal, keď bol náš klub nútený prijať kontumačnú prehru 0-3. (Inými slovami, zabudol som nastaviť zostavu. 😀 ) Hráčov prehra samozrejme mrzela, no i postup medzi 256-tku s hráčmi nášho „béčka“ možno považovať za menší úspech. Po úspešnejšom uplynulom ročníku sa nám však tentokrát nepodarilo postúpiť ani zo skupiny FA International Cup. V konkurencii jedného slovenského a dvoch českých klubov sa nám podarilo zo šiestich zápasov vybojovať iba 4 body za výhru a remízu, čo nám samozrejme na postup do play-off nestačilo.

Čo nás ale zaujíma viac, sú súboje v našej lige. Tu musím konštatovať, že po odohraní polovice, teda deviatich zápasov, sú vyhliadky na postup do vyššej ligy nejasné. Letmý pohľad na tabuľku ukazuje, že i táto sezóna je mimoriadne vyrovnaná. 6 výhier, 1 remíza a 2 prehry nás momentálne posadili na druhé miesto so štvorbodovou stratou na lídra, ktorý po vlaňajšom zostupe z III. ligy pomerne suverénne mieri za opätovným návratom. Zatiaľ čo prehra 3-1 po pomerne vyrovnanom zápase s týmto klubom nás mrzieť prílši nemusí, pretože nás čaká odveta v ktorej sa predstavíme na domácom ihrisku, oveľa väčšie vrásky nám na čele spôsobila úplne zbytočná domáca prehra 1-2 s momentálne šiestym klubom tabuľky. Smolný zápas, v ktorom sme nedokázali využiť prevahu a nechali sme súpera v priebehu piatich minút otočiť priebeh stretnutia, nás môže na konci sezóny mimoriadne mrzieť. Hráči však určite nevešajú hlavy, pred nami je ešte celá polovica sezóny a v 45 zápasoch, ktoré sa v našej lige ešte odohrajú, sa môže udiať všeličo. Našim hlavým cieľom je teraz zbytočne nestratiť ďalšie body so slabšími súpermi a naopak dúfať v to, že náš najväčší rival minimálne raz zakopne. Pretože naňho momentrálne strácame 4 body a čaká nás už iba jeden vzájomný zápas, prípadný postup do III. ligy už nie je iba v našich rukách.

Stav tabuľky v 26 sezóne po 9. kole.

Stav tabuľky po 9. kole.

Okrem zbytočnej prehry nám vrásky neuberá ani naša obrana. Po uplynulej rekordnej sezóne, kde sme v 18 zápasoch obdŕžali iba 15 gólov, zažívajú naši obrancovia značný pokles formy a v polovici sezóny tak už musel bránkar loviť loptu z brány 14-krát. Výkričník pri poznámke „investícia do obrany“ tak začína narastať čoraz viac. Veľa dôvodov na radosť nám však nedáva ani útok klubu FK Basawa. Aj keď tu prepad nie je až tak výrazný ako pri obrane, pomer 2,67 streleného gólu na zápas je v porovnaní s vlaňajším 3,72 tiež viditeľne menší. Táto nepekná štatistika ide na vrub predovšetkým našim útočníkom. Duo Rybárik-Tuomivaara totiž doteraz strelilo iba 7 gólov (3+4), a hneď za niekoľko výhier tak môžeme ďakovať predovšetkým skúsenému ofenzívnemu krídelníkovi Kalavskému, ktorý vďaka výborne načasovanej forme strelil už 8 gólov. Zhodou okolností práve pri našej včerajšej výhre 2-3 na ihrisku FC Fablehaven Kiara strelili po 1 gól všetci z trojice spomínaných hráčov. Vedenie klubu tak trápi najmä slabšie obdobie Tuomivaaru, ktorý mal byť po vlaňajšej sezóne (18z/13g) našou hlavnou ofenzívnou silou.

Príjemné pocity však naopak vyvoláva pohľad do radov našej zálohy. Tá aj v uplynulej sezóne bola jednoznačne najlepšou i najdrahšou zálohou našej ligy, decembrová investícia túto skutočnosť ešte znásobila. Vedenie klubu sa buchlo po vrecku a po historicky druhom najdrahšom prestupe sa členom nášho tímu stal 24-ročný rumunský defenzívny krídelník Raul Bãrbieru. Aj keď po tomto nákupe ostala kasa zívať prázdnotou, išlo o nákup mimoriadne výhodný, pretože hráča s trhovou hodnotou na úrovni zhruba 200 mil. slovenských korún sa nám podarilo získať iba za 131 mil. korún. Časť financií sa navyše hneď vrátila vďaka predaju nášho odchovanca Olivera Šupku. Náš klub sa tak momentálne pýši zálohou, ktorá by kráľovala nejednej divízii III. ligy, a to nielen svojou úctyhodnou cenou 775 miliónov korún.

S pochvalou našej zálohy je tu i koniec tohto krátkeho zhrnutia polovice 26. sezóny. Mne neostáva než nášmu klubu popriať, aby tá druhá polovica bola ešte úspešnejšia a spoločne s hráčmi sa pobiť o postup do vysnívanej III. ligy. Futbalu zdar!

Richard Filipčík

Absolvent informatiky na FIIT STU, (už len občasný) hráč počítačových hier, fanúšik histórie. Na tomto blogu je možné nájsť blbosti každého druhu, občas sa však možno zadarí aj niečo užitočné. Viac informácií možno nájsť na stránke O mne.