Ohliadnutie za sezónou

Football Arena je jedným z množstva futbalových manažérov hrateľných priamo v prehliadači. Nepatrí práve k tým najkomplexnejším a fanúšikov „klasických“ manažérov ako Football Manager 20xx zrejme neosloví, no v jednoduchosti je niekedy krása a FA preto môže zaujať tým, že si vyžaduje len minimum investovaného času. Keďže sa FA radí medzi prehliadačové hry, tak samozrejme ponúka možnosť hrať proti živým hráčom. Devízou je tiež fakt, že hra pochádza od našich českých susedov, a teda je v nej veľká komunita českých i slovenských hráčov, ktoré vlastne spolu s Poliakmi patria medzi dominantné. Ak vezmem do úvahy fakt, že môj tím som si zaregistroval ešte v júli 2009, tak ide vlastne o moju najdlhšie nepretržite hranú hru v živote. Práve dnes sa na štadiónoch FA líg zatvorili brány poslednýkrát v tejto sezóne, a teda nastala chvíľa na bilancovanie nášho pôsobenia v 18. sezóne FA.

Hneď na začiatok je nutné podotknúť, že táto sezóna bola pre FK Basawa mimoriadne podobná tej predošlej. Naši futbalisti naozaj odhodlane bojovali o vytúžený postup do 3. ligy, nádej vyhasla až 2 kolá pred koncom sezóny, keď remíza 3:3 posunula naše šance už len do roviny teórie. Po dnešnom záverečnom kole je už jasné, že rovnako ako uplynulú sezónu náš tím skončí jediný bod za víťazom, aj keď už nie na treťom, ale na druhom mieste. Aj takýto minimálny odstup svedčí o tom, že ide o mimoriadne vyrovnanú ligu, veď napokon, 39 bodov okrem nás získali ešte aj tretí i štvrtý tím v poradí!

Za druhé miesto v konečnej tabuľke tak vďačíme najmä nášmu mimoriadne produktívnemu útoku, ktorý z nás urobil suverénneho víťaza hneď v niekoľkých streleckých štatistikách. V prvom rade 67 strelených gólov v sezóne nás osamostatnilo na čele pred dvojicou tímov so 49 presnými zásahmi. Umiestnenie v tabuľke tímov s najlepším skóre je pre nás ešte o niečo lichotivejšie, celkový rozdiel medzi strelenými a obdŕžanými gólmi pre nás predstavuje číslo 52, teda celých 22 gólov pred opäť dvojicou druhého a tretieho tímu. Z týchto čísel je už zrejmé, že sme v 18 zápasoch sezóny obdŕžali 15 gólov, čo nás radí na celkovo tretie miesto najpozornejších defenzív pred dvojicou tímov, ktoré v sezóne dostali iba tucet gólov.

Skvelým streleckým štatistikám vďačíme najmä našej minulosezónnej fínskej posile, pretože Reijo Tuomivaara preukázal, že čuch na góly určite má. Nášho kľúčového strelca zranenia našťastie obchádzali, preto mohol nastúpiť vo všetkých 18 ligových zápasoch a streliť v nich úžasných 13 gólov, čo z neho urobilo i najlepšieho strelca končiacej sa sezóny. Severan navyše pridal ďalšie 3 góly v 4 zápasoch medzinárodneho pohára, vďaka čomu môžeme s radosťou konštatovať, že pomerne vysoká cena za prestup sa vyplatila. Iba o jediný gól za našim najproduktívnejším útočníkom zaostal náš ďalší útočník, odchovanec Rudolf Rybárik. Naši dvaja strelci sa spolu s kapitánom Zábrodským a iránskym špílmachrom Baharianom navyše usadili v päťke najlepších strelcov ligy, keď sa medzi nich (na tretie miesto) podarilo dostať iba portugalskému útočníkovi Aragãovi, ktorý svojimi gólmi pomohol materskému klubu k postupu do vyššej ligy.

Napriek stále aktuálnemu sklamaniu tak môžeme konštatovať, že FK Basawa má najlepší útok vo svojej 14-sezónnej histórii. Mrzieť môžu najmä zbytočné trojice prehrier a remíz, ktoré nás, opäť veľmi tesne, pripravili o možnosť prvýkrát sa pozrieť do 3. ligy. Už zajtra však začína 19. sezóna, preto nemožno dlho nariekať, ale naopak sa treba dobre pripraviť na nadchádzajúce zápasy. Cieľ pre náš klub na nadchádzajúcu sezónu je jasný – postup do 3. ligy. K tomu by mal dopomôcť teraz už kľúčový hráč, útočník Tuomivaara. Pozorne tiež budeme sledovať výkony jeho rovesníka Antoniaka v B-tíme, ktorý ak preukáže svoje schopnosti, cestu do A-tímu určite nebude mať zatvorenú. Po skvalitňovaní útoku, ktorý prebiehal posledné dve sezóny, by mala prísť na rad obrana, ktorá túto sezónu nesklamala, no ani nepotešila. Hříbek, aj keď pri nás stojí od roku 2011, má už svoje najlepšie roky zrejme definitívne za sebou, preto sa bude musieť tím čo najskôr začať obzerať po prípadnej náhrade. Ešte väčšie vrásky na čele manažmentu však spôsobuje záloha, ktorá je mimoriadne kvalitná, no jej priemerný vek sa už taktiež začína približovať k 30-tke. Bude preto mimoriadne náročné nájsť finančne prijateľnú a výkonnostne aspoň ekvivalentnú náhradu k našim stáliciam ako sú Kalavský, Baharian či Záň.

S nástupom novej sezóny nás opäť čaká aj účasť v bojoch o ligový pohár i medzinárodný FA International Cup. Našou prioritou však naďalej ostáva domáca liga, preto prípadný postup v pohároch poteší, no nie je kľúčový. Otázny ostáva štart 6. ročníka Red Bull Cupu, kde náš tím ako jeden z mála účinkoval vo všetkých predchádzajúcich piatich ročníkoch. Pokiaľ sa však napokon nový ročník predsa len uskutoční, všetkých priaznivcov iste poteší rozhodnutie klubu opätovne sa zúčastniť tohto mimoriadne obľúbeného priateľského pohára.

Spolu s touto správou zakončujem i zhodnotenie končiacej sa sezóny. Vídime sa už v utorok pri prvom zápase FA International Cupu novej, 19. sezóny. 🙂

Richard Filipčík

Absolvent informatiky na FIIT STU, (už len občasný) hráč počítačových hier, fanúšik histórie. Na tomto blogu je možné nájsť blbosti každého druhu, občas sa však možno zadarí aj niečo užitočné. Viac informácií možno nájsť na stránke O mne.