Ďalšia sezóna, ďalšie sklamanie

Fanúšikovia FK Basawa smútia. Ani po štvrtej sezóne v rade, keď ich obľúbený klub priamo atakoval postupovú priečku do III. ligy, sa im tento sen nepretavil v skutočnosť.

Písalo sa o tom už v polovici sezóny. Po dvoch zbytočných bodových stratách nevyzerala situácie v tabuľke s ohľadom na postup práve najružovejšie. Napriek tomu však štvorbodová strata ešte stále dávala reálne vyhliadky na úspešný finiš sezóny. Tieto nádeje ale definitívne padli tri kolá pred koncom, keď sa nám v zápase kola nepodarilo na vlastnom ihrisku vyhrať nad našim najväčším rivalom a po remíze 2:2 sme na prvú priečku tri zápasy pred koncom strácali už priepastných 9 bodov. Nič nám už nepomohli ani dve vysoké výhry na ihriskách súperov o 5, resp. 4 góly. Sláva víťazovi, česť ostatným.

Zhodnotenie sezóny

Aby som zrekapituloval včera večer ukončenú sezónu, musím uviesť zopár zaujímavých i dôležitých faktov. V prvom rade ide o porovnanie výkonu ukončenej (26.) sezóny so sezónou 25. Tu bohužiaľ musím konštatovať, že došlo k poklesu výkonu ako obrannej, tak i útočnej činnosti tímu. Zatiaľ čo po z tohto hľadiska úspešnej 25. sezóne sme miesto 67 gólov strelili v 18 zápasoch o desať gólov menej (pokles o 15%), obrana miesto 15 gólov pustila za svoj chrbát loptu až 27-krát, čo je nárast o hrozivých 80%. Túto veľmi zlú bilanciu možno zmierniť faktom, že štatisticky úspešnejšiu sezónu sme dohrávali v divízii so štyrmi počítačom riadenými (a teda na IV. ligu o poznanie slabšími) protivníkmi, zatiaľ čo uplynulú sezónu sme odohrali celú v konkurencii deviatich schopných tímov.

Nepotešili ani individuálne výkony hráčov. Útočník Tuomivaara, ktorý mal byť tentokrát už líder našej ofenzívy, strelil v 16 ligových zápasoch iba 8 gólov. Bilancia 0,5 gólu na zápas by v prípade iného hráča potešila, no od hráča, ktorý hneď v prvej úplnej sezóne odohranej za náš klub strelil v 18 zápasoch 13 gólov sa predsa len čakalo trochu viac. O čosi príjemnejšie pôsobí bilancia druhého hráča nášho útočného dua, pretože Rybárik v rovnakom počte odohraných zápasov strelil rovný tucet gólov, čo v súvislosti s náročnosťou uplynulej sezóny možno považovať za jeho najlepší výkon v kariére. Príjemne prekvapil hádam iba ofenzívne ladený krídelník Kalavský, ktorý vďaka svojim tiež dvanástim streleným gólom dotiahol viackrát tím k zisku troch bodov. Vo včerajšom poslednom zápase sezóny zažil zrejme jeden z posledných veľkých dní druhý ofenzívny krídelník Zábrodský, ktorý na ihrisku súpera strelil hetrik. Svojich úloh sa veľmi zodpovedne ujal ďalší (defenzívny) krídelník – Bãrbieru, ktorý k nám prestúpil práve počas skončenej sezóny. Vďaka kvalitám, ktoré predviedol, dokázal, že s ním vedenie môže rátať ako nástupcom terajšieho lídra tímu Zábrodského. Ostatní hráči však bohužiaľ zahrali buď svoj štandard, alebo ho dokonca ešte podliezli.

Stav tabuľky v 26 sezóne po 18. kole.

Stav tabuľky v 26 sezóne po 18. (poslednom) kole.

Čísla hovoria jasne. Po 18 zápasoch, v ktorých sme celkovo 12-krát triumfovali, trikrát remízovali a trikrát prehrali, sme dosiahli rovnako, ako predošlú sezónu, zisk 39 bodov. To nám síce tretíkrát za posledné štyri sezóny stačilo na druhé miesto v tabuľke, no kvôli viacerým mimoriadne zbytočným bodovým stratám sme na vedúcu pozíciu v tabuľke po poslednom kole strácali vysokých 9 bodov. Potešujúci je aspoň fakt, že sa nám podaril naozaj pozoruhodný nárast bodového hodnotenia sily tímu, ktorý sme z vlaňajších 39,4 dostali až na úroveň 45,3 boda, čo robí z aktuálneho kádra suverénne najsilnejší tím v histórii klubu.

Plány do ďalšej sezóny

Je tu nový deň a spolu s ním i prvý deň ďalšej, 27. sezóny v histórii FA. Náš tím vo svete tohto futbalového manažéra pôsobí už od konca 11. sezóny, čo znamená, že sa pre nás začína už 16. úplná sezóna, čo je pre mňa naozaj neuveriteľné číslo, ktoré okrem iného hovorí, že sa klubu FK Basawa venujem nepretržite už vyše 4,5 roka. Hlavný cieľ ostáva samozrejme opäť rovnaký – postup do III. ligy. Že sa nám to na piaty priamy pokus už konečne podarí, môže naznačovať viacero faktov. Po prvé, náš tím vykazuje stabilne rastúci silu, trikrát druhé a raz tretie miesto v posledných štyroch sezónach hovoria jasne. Po druhé, po konci uplynulej sezóny k nám z III. ligy zostúpil počítačom riadený protivník, ktorý vystriedal nášho úspešnejšieho rivala. To z nášho klubu robí najsilnejší klub našej divízie IV. ligy, a teda sme aj najväčším kandidátom na postup. A napokon po tretie, klub pomaly nazhromaždil väčšinu sumy plánovanej na posilnenie obranných radov tímu, ktoré už dlhšie predstavujú našu najväčšiu slabinu. Vzhľadom k tejto situácii sa chceme tentokrát o trochu viac sústrediť aj na medzinárodný turnaj FA International Cup, ktorého sa opäť zúčastňujeme, no najmä na náš národný Ligový pohár, v ktorom by sme sa radi prepracovali aspoň do 4. kola, a teda medzi 128 najlepších klubov Slovenska. Tým by sme zároveň vylepšili náš doterajší rekord v podobe trojnásobnej účasti v 3. kole pohára.

O tom, ako sa klubu darí plniť jeho ciele, budem najbližšie informovať opäť po skončení prvej polovice ligovej sezóny, teda o necelé dva mesiace. Dovtedy nám držte palce a v prípade záujmu o permanentku kontaktuje finančné oddelenie klubu. 😀

Richard Filipčík

Absolvent informatiky na FIIT STU, (už len občasný) hráč počítačových hier, fanúšik histórie. Na tomto blogu je možné nájsť blbosti každého druhu, občas sa však možno zadarí aj niečo užitočné. Viac informácií možno nájsť na stránke O mne.